fejlec17.jpg

Csengetési rend

Ki olvas minket?

Névadónk: Hunyadi János (1407-1456)

1446-1453-ig Magyarország kormányzója, törökverő hadvezér. Családja Havasalföldről származott Magyarországra. Apja Luxemburgi Zsigmondtól az erdélyi Hunyad uradalmat adományul kapta (1409). Hunyadi apródként, familiárisként katonának nevelkedett. Több nagyúr bandériumában szolgált, a szerb despota seregével harcolt a török ellen, majd 1431-ben a király kíséretébe lépett. Zsigmondot elkísérte Itáliába, Csehországba. Az európai zsoldosvezérektől tanulta a seregszervezés és a hadviselés legkorszerűbb és legjobb módszereit, s bőséges tapasztalatokat szerzett a huszita és a török harcmodorról.

A nándorfehérvári diadal Európában nagy visszhangra talált, III. Calliktusz pápa a győzelem napját a keresztény világban ünneppé emelte. Hunyadi János áldozatul esett a harcok után kitört pestisjárványnak, a gyulafehérvári székesegyházban temették el. Csőszapa életére és fejlődésére nagy hatással volt Albert királynak 1439-ben Pozsonyban kelt záloglevele, amelyben Csőszapa fele részét Hunyadi Jánosnak engedte át. Ez azt bizonyítja, hogy Csőszapának fele el nem adományozható kun birtok volt. Az itt álló major lett az új falu magja. Templomot is építettek, mely Szent Györgyről volt elnevezve. Az új települést a köznép Jankószállásnak, Jankónak kezdte hívni tulajdonosa után. A később betelepülő délszláv lakosság hatására Jankova, Jankovácz nevet kapta. 1904-ben a szerb hangzású Jankovácz helyett a Jánoshalma nevet kapta a település.

Az általános iskola Hunyadi János nevét vette fel 1993-ban.

Forrás:
Ki kicsoda a történelemben? LAUDE, 1996.
Itthon vagyok. Honismereti tankönyv, Antológia Kiadó és Nyomda KFT. 2000.